برندسازی برندینگ

branding

برندسازی یا برندینگ (Branding) چیست؟

ابتدا به تعریف واژه ی برند می پردازیم.

برند چیست

برای آنکه بتوانید شرکت، فروشگاه، خدمات و یا محصول خود را به دیگران معرفی کنید به یک نام تجاری (برندBrand) نیاز دارید تا علاوه بر اینکه معرف شما باشد، باید بتواند شما را از دیگر رقبا متمایز نماید.

برند یا نام تجاری واژه ای است که می تواند از یک اسم، یک اصطلاح، یک علامت و یا ترکیبی از تمامی این موارد باشد. امروزه بسیاری از شرکت هایی که آینده نگر بوده و به فکر تعاملات جهانی می باشند، تمام تلاش خود را در جهت انتخاب نام تجاری برای خود می کنند تا بتوانند برند خود را در سراسر جهان بر سر زبان ها بیندازند.

برند چیست

برند

قسمتی از تعریف برند در ویکی پدیا

برند، (به انگلیسی: Brand) همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند.

برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.

در فارسی واژهٔ برند معمولاً برای اشاره به محصول یا خدمتی به‌کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد. به بیان دیگر «برند» دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرت‌مند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای مثال می‌گویند: «این مارک، اسم مارک دلخواه من است».برند های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آنها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.

در این راستا موضوع وفاداری به برند از مهمترین موضوعات موردتوجه شرکت‌ها می‌باشد و شرکت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند. یکی از مهمترین معیارهای وفاداری به برند، عامل یادآوری و بازآوری برند با گروه کالایی خاص می‌باشد که زمینه را برای خریدهای مجدد مشتریان فراهم می‌آورد.

—————————————————————————————–

برندسازی چیست

حال که با واژه ی برند و نام تجاری آشنا شدید به سراغ برند سازی (Branding) می رویم و با این اصلاح بیشتر آشنا می شویم.

برند سازی یا برندینگ (Branding)، اصطلاحا به دانشی گفته می شود که از طریق آن و با برتری دادن به یک برند (Brand) می توان باعث افزایش اعتبار و شهرت آن نام تجاری در بازار رقابتی شد. نکته حائز اهمیتی که در این مورد وجود دارد آن است که افزایش فروش و افزایش قیمت محصولات و خدمات یک شرکت، ارتباط مستقیمی با افزایش شهرت و اعتبار برند آن شرکت دارد پس می توان از برندینگ یا برند سازی (Branding) به عنوان روشی هوشمندانه در جهت کسب درآمد و  تولید ثروت نام برد.

2 دیدگاه ها

 1. اکبر گفت:

  به اعتقاد من بعد از طراحی و برندینگ با مطالعه بازار هدف و ایجاد شخصیت برای برند می بایست به دو مقوله مهم طراحی Object ها و هویت درون سازمانی پرداخت که منظور از طراحی Object ها , طراحی لوگو و نشانه – ست اداری – کارت ویزیت – طراحی بسته بندی و …. می باشد که در این طراحی ها معمولا اتود زدن های دستی بر روی کاغذ می باشد که ممکن است این طرح ها 10 ها بار تغییر کنند تا که جوهره وجودی در طراحی برندینگ نمایان شود که به نظر من گرافیست در این مرحله می تواند هنر خود را نشان دهد . هویت درون سازمانی هم باید مانند یک معمای ساده در لوگوی برند شما نمایان شود . آنگاه مخاطب شما فقط با کمی تامل کردن پی به طرز تفکر شما خواهد برد که فقط و فقط 3 عنصر ” شکل ” ، ” فونت ” و ” رنگ ” هستند که هویت درون سازمانی را در طراحی لوگو نشان خواهد داد .

 2. mehran گفت:

  به اعتقاد بنده برند هر سازمان , تجارت و کسب و کاری بیانگر هویت آن مجموعه است و رابطه مستقیمی با اهداف آن سازمان در راستای معرفی , بازاریابی , ارتباط با مشتریان و در نهایت فروش محصول یا ارایه خدمات دارد . به همین علت انتخاب نام و نشان تجاری متناسب , هدفمندی پروسه معرفی برند و بازاریابی برنامه ریزی شده باید از درجه اهمیت بالایی بر خوردار باشد .
  پروسه برندینگ نیازمند راهکارهای تفکر محور و تعریف شده ای است که تعاملی بهینه و مطلوب فی ما بین تمام فعالیت های مرتبط بـا مشتری را برای هر ســازمان ایجاد نمـاید در غیر این صــورت می تواند تاثیر منفی بر روی مخاطبین برند شما داشته باشد .
  یکی از علت هایی که باعث جا افتادگی برند در بین مردم و مشتریان می شود طراحی برندینگ و خلق تمامی Object ها است . Object هایی مانند : “طـراحی لوگو و نـشـانه” ، “طراحی ست اداری” ، “طراحی کارت ویزیت” ، “طراحی بسته بندی” ، ” خدمات پس از فروش ” و ” نمونه کارها ”
  یکی از مهم ترین و بحث برانگیزترین مراحل پایانی طراحی و برندینگ با مطالعه بازار و به روز نگه داشتن برند ادامه خواهد یافت که در این مرحله شما باید رفتار این نوزاد نوپا را با مشتریان خود رصد نمایید , آیا این کودک توانایی ارتباط با مشتریانتان را دارد ؟ سعی نمایید در گذشت زمان این نوزاد را تربیت نمایید تا بزرگ شود . این را بدانید که ” برند ” شما تا زمان حیات سازمان شما نیاز به تربیت و پشتیبانی دارد .
  فعالیت هایی که هر شرکت می بایست در واحد برندینگ دارا باشد به شرح زیر می باشد :
  شناسایی بازار مخاطبین برند به صورت کاربردی
  معرفی صحیح و دقیق قابلیت های سازمان به مشتریان
  طراحی و انتخاب نام و نشان تجاری متناسب با هویت برند
  شناخت بازار های هدف جانبی برند جهت تکمیل فرایند بازاریابی
  تجزیه و تحلیل میزان فروش احتمالی برند در بازه های زمانی مشخص
  ارائه راهکارهای به روز و تبلیغات هدفمند در حوزه معرفی برند در بازار
  تحلیل رقبای برند و ارائه راهکارهای مناسب جهت برتری نسبت به رقبا
  تهیه و تنظیم گزارش های آماری جهت کارشناسی پیشروی فرایند برند سازی
  انجام آزمایش های لازم جهت تمکیل و یا ویرایش سبد کالا یا خدمات سازمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *