استفاده از بازاریابی ویروسی جهت بدست آوردن بی نهایت بازدید

چگونه با استفاده از بازاریابی ویروسی بی نهایت بازدید رو براحتی بدست بیاریم؟

بازاریابی ویروسی اساساً به نوعی استنداپ شبیه است؛ چرا که هردوی آن‌ها با احساسات و جذب مردم در ارتباط هستند. اگر محتوای شما خالی از جذابیت باشد نمی‌تواند افراد زیادی را به خود جذب کند. همچنین اگر محتوایتان خالی از احساس باشد، مردم آن‌ ها را به اشتراک نمی‌ گذارند.

شما نیاز به محتوایی دارید که مانند ویروس به‌سرعت بین مردم پخش شود.

پرسش این است که شما می‌خواهید محتوایتان برای گروه خاصی باشد یا برای همۀ افراد؟

در هر دو صورت، اکثر مردم مخاطبان شما هستند که باید محتوایتان را به‌ صورت ویروسی دریافت کنند. نمی‌توانید به جک‌ها یا مراجعی که فقط به شما مربوط می‌شود رجوع کنید.

یکی از دلایلی که ممکن است با محتوای ویروسی مشکل داشته باشید این است که آن را به اشتباه نگاه می‌کنید. خیلی از افراد این‌ گونه هستند. در ادامۀ مطلب سه نکتۀ اساسی برای ایجاد محتوای ویروسی آورده‌ ایم.

 (SEO) ممکن است هیچ ارتباطی با این نوع محتوا نداشته باشد.

اگر می‌خواهید از طریق سئو (SEO) با محتوای ویروسی ارتباط برقرار کنید، اشتباه می‌کنید. مارک شافر یکی از افرادی بود که مرتکب این اشتباه شد. او متوجه شد ۳ مورد از پست‌ هایش که در سال ۲۰۱۵ به‌صورت ویروسی به اشتراک گذاشته بود، حداقل جست‌وجو را داشته‌ اند.

اگر به این‌ گونه محتواها در شبکه‌ های اجتماعی نگاه کنید می‌بینید که سئو (SEO) هیچ‌گونه دخالتی ندارد و اشتراک‌ گذاری آن توسط انسان صورت می‌گیرد.

محتواهای ویروسی همیشه عامل X را دارند.

محتوای ویروسی در آن چیزی است که قابلیت توضیح ندارد، با احساسات مردم درگیر است و می‌تواند از نوع طنز، الهام، همدلی یا ترکیبی از آن‌ها باشد.

اگر شما می‌خواهید محتوای طنز بنویسید، باید مخاطبان خاصی را هدف قرار دهید. صفحه‌ های زیادی در شبکه‌ های اجتماعی هستند که طنز می‌نویسند و نظر و لایک بسیاری نیز دریافت می‌کنند؛ زیرا طرفداران این متون افراد زیادی هستند. اگر شما در یک گروه با موضوع دیگری باشید، ممکن است با به‌اشتراک‌گذاری این نوع متون هیچ‌گونه بازخوردی دریافت نکنید.

اقتصاد دارای مجموعۀ بسیار کاملی است که بررسی عناصر انسانی مرتبط با پدیده‌های اقتصادی و تصمیم‌گیری را شامل می‌شود. این‌گونه مباحث مناسب افراد غیرمنطقی نیست و باید مخاطب خاص خودش را پیدا کنید.

احساسات و رفتار مشتری مهم‌ترین بخش بازاریابی محتواست. اما خیلی از کارشناسان تولید محتوا این بخش را درک نمی‌کنند؛ چرا که مطالب در صفحه‌ نمایش نشان داده می‌شود و هیچ‌ گونه ارتباط صورت‌ به‌ صورت (Face to Face) برقرار نمی‌شود. به ‌همین دلیل نمی‌توان با انسان‌ها احساسی برخورد کرد.

باید مبتکر و خلاق باشید.

محتواهای بازیافتی خیلی کم ویروسی یا فراگیر می‌ شوند. پست‌ ها و محتواهای موفق یک چیز جدید و اصلی هستند. اگر به محتواهای ویروسی نگاه کنید، یک نمودار زنگوله‌ مانند می‌بینید که لبه‌ های آن به‌سرعت افت می‌کند. اگر شما یک موضوع قدیمی را انتخاب کنید که مردم قبلاً آن را دیده‌اند، ممکن است دیگر به اشتراک گذاشته نشود.

برای مثال، می‌توانید به نمودار علاقه‌مندی مردم در انتخابات آمریکا نگاه کنید که در ماه‌های اکتبر و نوامبر تغییرات زیادی داشته، اما دیگر تغییری نکرده است. حال مردم دربارۀ رئیس‌جمهور انتخاب‌شده و کارهایش صحبت می‌کنند و دیگر بحثی در رابطه با انتخابات ندارند.

پس از تولید محتوا باید روند آن را نیز زیر نظر داشته باشید. این کار برای SEO نیست، بلکه برای پیدا‌کردن علاقۀ مردم است. همچنین محتوایتان باید اصلی باشد. قبلاً نیز گفته شد که متن اصلی چیست و چه تأثیراتی می‌گذارد.

نیتزن زیمرمن (Neetzan Zimmerman) را به‌عنوان معلم محتوای ویروسی می‌شناسند. او راز موفقیت خود را این‌گونه بیان می‌کند: «هرروز صبح بیش از ۵۰۰ مقاله و هزاران وب‌سایت را نگاه می‌کنم تا برای متن خود موضوع مناسبی پیدا کنم.»

جهان اطرافتان شامل میلیون‌ ها محرک است که می‌ تواند به شما کمک زیادی کند. او می‌گوید که خیلی از ایده‌ ها را این‌گونه پیدا کرده است. اگر دانش خود را محدود کنید و فقط به همان فکر کنید، ایده‌ ای عالی به ذهنتان نمی‌آید و نوآوری نیز ندارید.

چند مثال از محتوای ویروسی و نحوۀ ایجاد آن‌ها

پیش از کاوش در آنچه می‌خواهیم بگوییم، باید این ذهنیت را پاک کنید. خیلی از کارشناسان تولید محتوا بر این باورند که فقط محتوای ویدئویی می‌تواند ویروسی باشد. Buzzfeed یک قطب برای داستان‌ های ویروسی است و از آن نیز به‌ تعداد زیادی وجود دارد.

ممکن است توجه مردم کاهش یافته باشد؛ اما متون هنوز تاریخ‌ گذشته نشده‌اند. براساس مطالعات BuzzSumo، متون طولانی بیشتر از متون کوتاه به اشتراک گذاشته شده‌اند. اینفوگرافی، ارائه‌ها (SlideShare) و فایل‌ های متحرک نیز می‌توانند محتوای ویروسی باشند.

 

That Poppy

 

یک پدیده در یوتیوب است. او در سال ۲۰۱۱ حسابی کاربری با این عنوان ساخت و تا ۲۰۱۴ هیچ‌گونه فعالیتی نداشت. در سال ۲۰۱۴ اولین ویدئوی انتزاعی خود را توسط Titanic Sinclair تحت عنوان Poppy Eats Cotton Candy ساخت. پس‌ از آن در مدت کمتر از ۲ سال، Poppy برای ۱۱۰ ویدئو بیش از ۳۲ میلیون بازدید دریافت کرد.

این پروژه ثابت می‌کند که سورپرایز کردن مردم با محتوای چشمگیر، اصلی و باکیفیت می‌تواند به ویروسی یا فراگیر بودن آن کمک زیادی کند. همچنین سازگاری را عاملی مهم معرفی می‌کند. فیلم‌ هایی که از Poppy در حساب کاربری‌ اش آپلود شده، همگی در نور کم ساخته شده است. به نظر می‌رسد او می‌خواهد به فرهنگ پاپ حمله کند.

کشورهای آمیخته با شادی

براساس آمار HubSpot، اینفوگرافی‌ها در مقایسه با دیگر فرمت‌ های محتوایی بازنشر سه برابر دارند. ظاهراً مردم محتوای آمیخته با متن و عکس را بیشتر دوست دارند. عکس زیر که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است، بیش از ۶۰ هزار اشتراک‌ گذاری را نشان می‌دهد.

آمار HubSpot

 

زندگی نوعی بازی است که راهنمای استراتژی شماست.

زندگی نوعی بازی است که راهنمای استراتژی شماست.

الیور امبرتون (Oliver Emberton) یکی دیگر از افرادی است که در تولید محتوای ویروسی تخصص دارد. یکی از پست‌های او بیش از ۶۷ هزار بار به اشتراک گذاشته شده است. دوباره مشاهده می‌کنید که اصالت و سازگاری محتوا در اینجا نیز ثابت می‌شود. پست‌ های امبرتون همگی شامل مفاهیم جالبی است.

Health Energy Wllpower

فهم مخاطبان نیز مهم است. به‌ راحتی می‌بینید که امبرتون چگونه مفاهیم اصلی مانند نگرانی مخاطبان را به یک سری مفاهیم ساده و قابل دستیابی تبدیل می‌کند.

شهرت امبرتون به‌خاطر پاسخ‌دادن پرسش‌ها در وب‌سایت «کورا» است. او توانسته در وب‌ سایت‌ های خارجی و قدرتمند بازدید فوق‌ العاده‌ ای به دست بیاورد.

Deal with it cat

گیف گربه

این تصویر متحرک گربه را در سال ۲۰۱۶، مجلۀ تایم منتشر کرد و به‌ سرعت به اشتراک گذاشته شد. هیچ رکوردی برای تعداد بازدید این گیف ثبت نشده است. اما گیف‌ ها در شبکه‌های اجتماعی محبوبیت خاصی در بین تولیدکننده‌های محتوا دارند. گربه‌ها نیز به‌ طور معمول در شبکه‌ های اجتماعی بسیار محبوب هستند.

چندین راه برای استفاده از یک گیف به‌ عنوان برند در شبکۀ اجتماعی وجود دارد. برخی برندهای معروف جهانی مانند Domino’s Pizza و Etsy چندین سال است که از این روش استفاده می‌کنند. شما می‌ توانید با استفاده از ادوبی فتوشاپ و مایکروسافت گیف اینمیتور، به‌ راحتی و سریع گیف بسازید.

محتوای ویروسی یا فراگیر چگونه ایجاد می‌شود؟

پست‌ های زیادی در اینترنت وجود دارد که نحوۀ ساخت محتوای ویروسی را توضیح داده است. بسیاری از آن‌ها می‌گویند که شما تنها به یک بازدید فوق‌العاده نیاز دارید؛ اما یک بازدید فوق‌العاده ارزش کمی در بازاریابی دارد. پس باید ثبات داشته باشید.

همان‌ طور‌که مارک شفر نیز می‌گوید، برندهایی که در طول زمان ساخته شده‌اند، سه نوع محتوای اصلی دارند محتوای hygiene، hero، hub .

محتوای hygiene نوعی محتواست که نیازهای مشتری را پوشش می‌دهد و هدف اصلی SEO است. محتوای hub یا محوری، محتوایی عمقی‌ تر بوده و به شما اجازه می‌دهد که برندتان را ایجاد کنید. محتوای hero یا اصلی نیز به شما امکان بیشتری می‌دهد و به گسترش آگاهی برندتان کمک می‌کند.

برخی شرکت‌ها برای تأثیرگذاری کسب‌وکارشان و تولید محتوای ویروسی به ادغام هر سه نوع محتوا نیاز دارند.

شما می‌توانید با استفاده از یک اپلیکیشن محتوامحور از آخرین رویدادها باخبر باشید. این آگاهی در برنامه‌ریزی محتوایتان نیز مفید است. همچنین قادر خواهید بود که با استفاده از خوراک‌های پیشنهاددهنده، محتوای خود را زمان‌بندی کنید. زمانی که شما محتوایتان را می‌فرستید، مخاطبانتان با برند شما اشباع نمی‌شوند.

۴ مرحله برای ساخت محتوای ویروسی یا فراگیر

ساخت این نوع محتوا آسان نیست. باید آزمون و خطای زیادی انجام دهید. در ادامه برای شما چهار مرحله برای ساخت محتوای ویروسی آورده شده است.

۱٫ هدف روشن در تولید محتوا

اگر تمرکز شما روی مشاهدۀ صفحه‌ ها یا ترافیک وب‌ سایت‌ هاست، باید بدانید که انتخاب اشتباهی دارید. می‌توانید محتوای ویروسی را به‌عنوان وسیله‌ای برای اهداف کسب‌ و کاری از قبیل جذب یا حفظ مشتری در نظر بگیرید.

اگر هدفی را در ذهن خود دارید، باید برای محتوایتان برنامه‌ ریزی کنید. برای مثال اگر می‌خواهید برای مشتریانی که می‌خواهند کسب‌ و کارشان را رونق بدهند محتوایی تولید کنید، باید وب‌ سایت‌ هایی را که در صدر هک هستند و شرکت‌هایی که در بازار وجود دارند، برای استخراج اطلاعات شناسایی کنید.

ایده‌ های خود را در DrumUp با تنظیم کلمات کلیدی دریافت کنید. اگر در این وب‌سایت ثبت‌نام کنید و کلمۀ «کارآفرینی» را به‌عنوان یک کلمۀ کلیدی وارد کنید، این وب‌ اپلیکیشن به‌صورت خودکار به شما کلماتی مانند استارتاپ، رشد هک، سرمایۀ خطر و کارآفرینان را پیشنهاد می‌دهد. به‌ علاوه می‌توانید از پیشنهاد های روزانۀ این وب‌سایت برای پست‌ هایتان استفاده کنید.

ایده‌های خود را در DrumUp با تنظیم کلمات کلیدی دریافت کنید.

 

در کنار این وب‌سایت، تحقیقات گوگل نیز دربارۀ «آمار رشد هک» یا «تحقیقات رشد هک» می‌تواند در پیدا کردن اطلاعات مناسب برای پست‌هایتان کمک کند. سپس شما می‌توانید پس از جمع‌ آوری اطلاعات آن را به‌صورت نوعی اینفوگرافی در یک وبلاگ قدرتمند و معتبر منتشر کنید. اگر دقت کرده باشید، براساس آمار خیلی از پست‌ ها به‌صورت ویروسی است.

از این داده‌ها می‌توانید برای نشان‌ دادن رشد هک در تجارتشان استفاده کنید. اگر مخاطبانتان آن را بپسندند، شما نیز می‌توانید ترافیک درخور توجهی کسب کنید. همچنین پست‌های عمیق‌تر نیز می‌تواند در جذب لینک‌ها کمک کند.

۲٫ درک‌کردن مخاطبان

برای اینکه بخواهید محتوایتان به مخاطبانتان جهت دهد، باید آن‌ها را درک کنید.

 • آن‌ها چه کسانی هستند؟
 • نگرانی آن‌ها چیست؟
 • اوقات فراغتشان را چگونه صرف می‌کنند؟
 • وقت خود را در اینترنت چگونه می‌گذرانند؟
 • چه منابعی را بیشتر قبول دارند؟
 • چه محتوایی را می‌پسندند؟

اگر پاسخ این پرسش‌ ها را بدانید، می‌توانید شخصیت آن‌ها را بهتر بشناسید؛ درنتیجه می‌توانید محتوای مناسب‌ تری نیز تولید کنید. می‌توانید از اصول ۹ گانۀ پیتر سندین (Peter Sandeen) نیز در این زمینه استفاده کنید.

باید بخشی از زمان خود را به مشخص‌ کردن جزئیات مهم مانند سن، جنس، مکان، متوسط درآمد و سطح مطالعۀ آن‌ها اختصاص دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از صفحه‌های شبکه‌های مجازی نظرها و مشاهده‌ های کاربران را نیز دریافت کنید.

آنالیزور گوگل (Google Analytics) و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در درک مخاطب، به شما کمک بسیاری کنند. پس از اینکه توانستید مخاطبتان را درک کنید، می‌توانید به‌راحتی محتوای جذابی که دوست دارند تولید کنید.

۳٫ استراتژی خلاقانه

حال که شما دیدگاه مخاطبتان را می‌دانید، می‌توانید به تولید محتوا اقدام کنید؛ اما محتوای شما باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشد؟

براساس چیزی که متخصصان این حوزه می‌گویند، محتوای ویروسی یا فراگیر معمولاً با احساسات مثبت، تحریک‌پذیر و سورپرایزی ارتباط دارد.

شما نیز می‌توانید از این احساسات برای تولید محتوا استفاده کنید. اگر به ۱۵ پست برتر فیس‌بوک در سال ۲۰۱۶ نگاه کنید، می‌بینید که همۀ آن‌ها مثبت هستند.

محتوای ویروسی یا فراگیر معمولاً با احساسات مثبت، تحریک‌پذیر و سورپرایزی ارتباط دارد.

 

۴٫ یک طرح بازاریابی

شما باید در کنار همۀ این موارد برای محتوای خود برنامه و طرح داشته باشید. حتی اگر محتوای شما بیش‌ازاندازه عالی باشد، ممکن است بدون برنامه و طرح هیچ جا دیده نشود. برای اطمینان از دیده‌شدن محتوایتان باید:

 • تیترهای جامع انتخاب کنید: اگر پست‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی درخشان نباشد، مردم آن را از دست می‌دهند.
 • از سخنان بزرگان و متخصصان استفاده کنید: ثبات اجتماعی در هدایت محتوا قدرت زیادی دارد.
 • محتوایتان را در گروه‌های مناسب نشر دهید: اگر بتوانید به گروهی که محتوایی مانند شما را نشر می‌دهند دست بیابید، توانسته‌اید شانس خوبی به دست بیاورید.
 • محتوای خود را دوباره هدف‌ گذاری کنید: برخی از مردم محتوای ویدئویی را بیشتر از محتوای متنی دوست دارند. برای دست‌یابی همۀ آن‌ها، محتواهایتان را در همۀ فرمت‌ها تولید کنید.
 • به مردم اجازۀ دانستن بدهید: افرادی که از شما خدمات می‌گیرند، به شما در بیشتر دیده‌ شدن کمک می‌کنند.
 • مشارکت‌دادن کارکنان: شما می‌توانید با مشارکت‌ دادن کارکنانتان، محتوایی جذاب و درگیر کننده تولید کنید.

از بازاریابی ویروسی یا فراگیر برای شخصیت‌ دادن به برندتان استفاده کنید. پس از استفاده از این نوع محتوا می‌بینید که چقدر سورپرایز خواهید شد.

 

منبع مقاله

ترجمه شده توسط تحریریه آژانس دیجیتال مارکتینگ نتمارکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *