تاثیر https در سئو

https in seo

تاثیر HTTPS بر روی سئو

امروزه شاهد آن هستیم که گوگل فاکتورهای جدیدی را به عوامل رتبه بندی خود اضافه می کند که در این میان یکی از مواردی که در سال های گذشته همواره مورد بحث بوده است تاثیر بسیار زیادی برروی سئو ی سایت دارد استفاده از پروتکل امنیتی HTTPS برای سایت ها می باشد.

چندی پیش گوگل بصورت رسمی اعلام نمود که استفاده از این پروتکل تاثیر مثبتی در بهینه سازی سایت ها خواهد داشت و باعث بهبود رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل خواهد شد. در این مقاله قصد آن داریم تا به تاثیر استفاده از HTTPS بر روی رتبه سایت و همچنین ارتقای جایگاه آن در موتورهای جستجو بپردازیم.

قبل از هرچیز باید به این نکته توجه داشته باشید که HTTPS همچون سایر عوامل رتبه بندی که در گذشته، گوگل از آنها استفاده می نمود نمی باشد و برای استفاده از آن نیاز به تخصص، ریسک و هزینه خواهید داشت. اما باید توجه داشته باشید که این ریسک پذیری بی اثر نبوده و در انتها نتیجه موثر آنرا خواهید دید. باید بدانید که استفاده از HTTPS علاوه بر بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو، افزایش امنیت سایتتان را در پی خواهد داشت.

بعد از انتشار خبر دخیل نمودن این پروتکل در فاکتورهای سئو توسط گوگل، بازخوردهای مثبتی از سوی وب مسترها در راستای استفاده از این پروتکل صورت گرفت. بطوریکه طبق نظرسنجی وب سایت سئو موز، 17% از وب مسترها در حال استفاده از این پروتکل می باشند و 24% از وب مسترها نیز اعلام نموده اند که بزودی به سمت استفاده از این پروتکل کوچ خواهند نمود.

همچنین در این راستا ، مت کاتس، مدیر قسمت گوگل نیز در سال 2014 با انتشار پستی در توییتر، تاثیر HTTPS در سئو را نیز تایید نمود.

SEO و HTTPS

SEO و HTTPS

مزایای مهاجرت به HTTPS

افزایش ضریب امنیت، افزایش ارجاع داده ها و همچنین ارتقای رتبه وب سایت در موتورهای جستجوگر از مهمترین مزایای استفاده از پروتکل HTTPS به شمار می رود که تا به امروز، نقش امنیتی این پروتکل بیش از هر چیز در معرض دید همگان قرار داشته است.

افراد بسیاری بر این باورند که استفاده از این پروتکل، فقط مناسب وب سایت هایی است که تشکیل شده از  اطلاعات افراد می باشند (همچون بانک ها، سرویس های خدماتی، سرویس های ایمیلی و…) اما امروزه و با اضافه شدن این فاکتور به فاکتورهای بهینه سازی سایت، باید بگوییم که تمام سایت ها می بایست از این پروتکل استفاده نمایند.

معایب استفاده از HTTPS

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد با مزایای استفاده از پروتکل HTTPS آشنا شدید و حتما با مطالعه این مقاله تا به این لحظه مشتاق به استفاده از این پروتکل شده اید اما کافیست کمی تامل نموده و با معایب آن نیز که در ذیل به آنها اشاره خواهیم نمود آشنا شوید.

  • سختی راه جهت انتقال و جابجایی به این پروتکل
  • کاهش سرعت بارگزاری صفحات به جهت محدودیت های اینترنت در ایران
  • هزینه بالا جهت راه اندازی و خرید Certificate

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که HTTPS چشمگیری در رتبه بندی نخواهد داشت و حتی شاید بهتر باشد که بواسطه اولویت ها از آن چشم پوشی کنید. در این رابطه گوگل می گوید :

در حال حاضر تاثیر HTTPS کمتر از 1% می باشد و از اهمیت کمتری نسبت به دیگر فاکتور های رتبه بندی (همچون محتوای با کیفیت) خواهد داشت با این وجود گوگل این امتیاز را به وب مسترها خواهد داد که در صورت مهاجرت به این پروتکل از امتیاز موثر آن استفاده نمایند چه بسا در آینده ای نه چندان دور تصمیم به افزایش اثرگذاری آن به منظور افزایش امنیت بگیریم.

حال سوالی که برای شما به عنوان یک وب مستر پیش می آید آن است که آیا تمایل دارید به HTTPS کوچ نمایید یا خیر؟ لطفا در این رابطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *